آزیر قرمز آب به صدا درآمد . باور ندارید این گزارش را بخوانید.

آژیر قرمز آب به صدا درآمد

آژیر وضعیت قرمز آب در شهرهای اصفهان و کرمان به صدا درآمده و تأمین آب در شهرهای تهران، شیراز و یزد در وضعیت زرد قرار دارد.

آژیر وضعیت قرمز آب در شهرهای اصفهان و کرمان به صدا درآمده و تأمین آب در شهرهای تهران، شیراز و یزد در وضعیت زرد قرار دارد.

این تازه‌ترین خبر از کمبود شدید آب در کلانشهرهای ایران است. از سوی دیگر نتایج مطالعات جهانی از وضعیت آبی ایران هشدار‌دهنده است و نشان می‌دهد که وضعیت منابع آبی ایران به‌ویژه آب تجدید‌پذیر هر‌سال بدتر از پارسال شده و بیم آن می‌رود تنش آبی در سال‌های آتی گریبان برخی استان‌ها و کلانشهرهای ایران به‌ویژه تهران و قم را بگیرد.

به‌گزارش همشهری، این مطالعات تأیید می‌کند که اوضاع منابع آبی ایران برخلاف تصور عمومی، نسبت به وضعیت جهانی چندان هم خوشایند نیست به‌نحوی که 70درصد منابع آب شیرین در جهان به‌صورت میانگین به مصارف کشاورزی، 20درصد به بخش صنعت و 10درصد به مصارف دیگر می‌رسد، اما در ایران از کل آب شیرین در دسترس اندکی بیش از 91درصد در بخش کشاورزی، 7درصد در بخش صنعت و تنها 2درصد به سایر بخش‌ها اختصاص دارد.

گزارش بانک جهانی نشان می‌دهد: کاهش سالانه منابع داخلی آب شیرین طی سال‌های 1987تا 2002میلادی در جهان 9درصد برآورد شده، اما این رقم در ایران حدود 57درصد بوده است، به بیان دیگر، کاهش سالانه منابع داخلی آب شیرین در ایران در این مدت 8.6برابر انگلیس، 3.3برابر آمریکا و 2.7برابر ژاپن برآورد شده و کاهش سالانه منابع داخلی آب شیرین ایران حدود 5/5برابر کشورهای ثروتمند، 3.7برابر کشورهای فقیر و 8.9برابر کشورهای با درآمد متوسط بوده است.

سازمان ملل متحد هم در گزارش توسعه انسانی خود پیش‌بینی کرده تا سال 2050سهم سرانه آب در ایران به ازای هر نفر کمتر از 1000مترمکعب برسد.برآوردهای تحقیقاتی داخلی هم نشان می‌دهد که در 42سال گذشته میانگین حجم بارش کشور حدود 404میلیارد متر‌مکعب بوده که تنها 34درصد آن معادل 137میلیارد مترمکعب آن در هرسال به‌عنوان آبهای تجدید‌شونده در دسترس قرار دارد که البته در بین استان‌های مختلف هم توزیع یکسانی ندارد.

تازه‌ترین پژوهش‌ها نشان می‌دهد که با مقایسه استان‌های کشور از نظر درصد جمعیت استان و درصد برخورداری از منابع آبی تجدید‌شونده کل کشور، 11استان آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اردبیل، اصفهان، تهران، خراسان‌رضوی، خوزستان، قزوین، قم، مرکزی و همدان درصد جمعیت از درصد برخورداری از منابع آبی تجدید‌شونده کشور بالاتر است و فشار زیادی به منابع آبی کشور وارد می‌شود. این تحقیق هشدار می‌دهد که سرانه آب تجدید‌شونده کشور در سال1390بالغ بر 1830مترمکعب بوده که در حال نزدیک شدن به آستانه بحران یعنی 1700مترمکعب هستیم و اگر جمعیت کشور از مرز 80 میلیون نفر فراتر رود؛ سرانه آب تجدید‌شونده ایران بحرانی‌تر خواهد شد و به کمتر از 1700مترمکعب می‌رسد.

یافته‌های این تحقیق تأیید می‌کند که در حال حاضر سرانه آب تجدید‌شونده در 11استان ایران از میانگین جهانی 1700مترمکعب پایین‌تر است و استان‌های تهران و قم با میزان سرانه آب کمتر از 500مترمکعب در مرحله بحران جدی آب قرار دارند. و 9استان آذربایجان‌غربی و شرقی، اردبیل، اصفهان، خراسان‌رضوی، خوزستان، مرکزی، قزوین و همدان در طیف 1000تا 1700مترمکعب و به‌اصطلاح مرحله کمبود آب به‌سرمی‌برند و 19استان دیگر ایران در وضعیت بالاتر از آستانه شروع بحران جاخوش کرده‌اند.

استقبال از بحران آبی در1404

مطالعات نشان می‌دهد با رسیدن احتمالی جمعیت ایران در سال 1404به نزدیک 90میلیون نفر و روند کنونی مصرف آب، سرانه آب تجدید‌شونده از آستانه و سرانه جهانی پایین‌تر خواهد آمد و دست‌کم 13استان ایران در مراحل مختلفی از بحران آب را تجربه خواهند کرد که بازهم استان‌های تهران و قم جدی‌ترین بحران را پیش رو خواهند داشت. پس از این دو استان، آذربایجان‌شرقی به کمبود مزمن آب دچار خواهد شد و استان‌های آذربایجان‌غربی، اردبیل، اصفهان، خراسان‌رضوی، خوزستان، مرکزی، قزوین، همدان به همراه بوشهر و گلستان عملا وارد مرحله کمبود آب می‌شوند

وضعیت قرمز آب در اصفهان و کرمان

تازه‌ترین خبر از وضعیت تأمین آب در کلانشهرها اینکه تأمین آب در شهرهای اصفهان و کرمان به‌گفته مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در وضعیت قرمز قرار دارد. به گزارش ایرنا، حمیدرضا جانباز، با اشاره به قرار‌داشتن 517شهر ایران در آستانه تنش آبی اظهار کرد: در حال حاضر شهرهای تهران، شیراز و یزد در حالت زرد قرار دارند، یعنی در نقطه برابر تأمین وتوزیع قرار داریم. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور با تأکید بر ضرورت صرفه‌جویی 10تا 15درصدی از سوی مشترکان، افزود: البته شهرهای البرز، مشهد، همدان، قم، قزوین، بندرعباس و اراک در وضعیت سبز قرار دارند و مشکل خاصی برای تأمین آب در این شهرها نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه تنش آبی به این معنی است که میزان تولید و مصرف آب در این شهرها برابر است، ادامه داد: از میان این شهرها 12کلانشهر با مجموع جمعیت 23میلیون نفر در دستور کار ویژه قرار گرفته است. مدیرعامل شرکت آبفای کشور اظهار داشت: پس از رصد مشکلات با تجهیز چاه‌ها، اجرای خطوط انتقال و جمع‌آوری چاه‌های غیرمجاز، اجاره چاه‌های بخش خصوصی و کشاورزی و مدیریت هوشمند شبکه و اطلاع‌‌رسانی با همکاری مشترکین توانستیم بخشی از آب شهرها را مدیریت کنیم.

کیفیت آب شرب اصفهان مشکل ندارد

همزمان مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان شائبه‌ها درباره افت کیفیت آب در این استان را رد کرد و گفت: مرکز بهداشت استان، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و آزمایشگاه شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، آب شرب اصفهان را دارای بالاترین استانداردهای بین‌المللی و بهداشت جهانی می‌دانند.

مهندس امینی تصریح کرد: کیفیت آب شرب خط‌قرمز شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان است و هیچ‌گاه کیفیت قربانی کمیت آب نمی‌شود. وی درباره اینکه استفاده از منابع زیرزمینی چاه‌ها در فصل تابستان کیفیت آب شرب را تحت‌تأثیر قرار نداده است، اعلام کرد: با رصد کردن تمامی منابعی که آب شرب را تأمین می‌کنند، مطلوبیت میکروبی آب 9/99درصد بوده که در حد عالی است به‌طوری که کیفیت آب مورد تأیید مسئولان ذیصلاح قرار گرفته است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

 

/ 0 نظر / 13 بازدید